Správná velikost psí boudy

Zvolit správnou velikost psí boudy je možné několika způsoby. V tomto článku jsme pro Vás vybrali dvě podle nás nejvhodnější metody. První z nich vychází z našich dlouholetých zkušeností s výrobou psích bud a nazvali jsme ji Metoda XYZ. Druhá metoda potom vychází z publikací Ontario Society for the Prevention of Cruelty To Animals.

Metoda XYZ

Dlouholeté zkušenosti s výrobou psích bud nás přivedly k metodě XYZ, podle které lze celkem jednoduše určit správnou velikost psí boudy pro Vašeho psa.

Důležité jsou 3 rozměry psa :

  • Rozměr X - Délka psa ve stoje - vzdálenost od čumáku Vašeho psa ke kořeni ocasu. Z rozměru X pak vychází délka prostoru na spaní. Prostor na spaní by měl mít délku rovnu rozměru X+5 až 10 cm.
  • Rozměr Y - Výška psa v kohoutku - vzdálenost od země ke kohoutku psa. Z rozměru Y vychází šířka prostoru na spaní. Prostor na spaní by měl mít šířku rovnu rozměru Y + 10 až 20 cm.
  • Rozměr Z - Výška psa v sedě - vzdálenost od země ke konci hlavy psa. Rozměr Z rozhoduje o výšce psí boudy. Výška psí boudy je rovna rozměru Z.

Jako příklad si můžeme uvést Labradorského retrívra o délce 90 cm (Rozměr X), kohoutkové výšce 60 cm (Rozměr Y) a výšce v sedě 75 cm (Rozměr Z).Ten by měl mít prostor na spaní o vnitřních rozměrech 95x75 cm a výšku psí boudy 75 cm.

Veškeré výpočty jsou orientační. Vždy je nutné přihlédnout ke stavbě těla konkrétního psa a specifikům jednotlivých plemen.

Metoda XYZ je chráněna autorským právem (copyright). Jakékoli komerční použití bez souhlasu naší firmy je protiprávní.

Metoda č.2

Velikost boudy se odvíjí od velikosti Vašeho psa. Důležitá je především výška psa v kohoutku a výška sedícího psa měřená od vrcholku hlavy k zemi. Z těchto údajů lze zhruba odhadnout minimální vnitřní rozměry psí boudy.

Plocha prostoru na spaní:

Na každý centimetr výšky Vašeho psa připadá zhruba 91,5 cm2 plochy (údaj přebrán z materiálů Ontario Society for the Prevention of Cruelty To Animals). Například pes měřící v kohoutku 60 cm potřebuje prostor na spaní o minimální rozloze 5486 cm2.


Výška prostoru na spaní

Výšku vnitřních rozměrů boudy určujeme z výšky sedícího psa a přičteme max. 5 cm. Například pes o výšce 60 cm bude mít přibližnou výšku v sedě 72 cm. Přidáme tedy 5 cm a výška prostoru na spaní by měla být 77 cm. Celková výška psí boudy zateplené 5 cm izolační vrstvou potom bude 92 cm.


Výška a šířka vchodu psí boudy

Vchod psí boudy by měl být vysoký a široký tak, aby pes pohodlně prošel, ale zároveň mu velkým vchodem v zimním období zbytečně neunikal ohřátý vzduch z boudy. Výška vchodu psí boudy by měla odpovídat kohoutkové výšce psa, popřípadě je možné přidat několik centimetrů. Například pes, který má v kohoutku 60 cm, by měl mít výšku vchodu psí boudy od 60 do 65 cm. Šířka vchodu psí boudy by měla odpovídat velikosti psa a jeho mohutnosti. U větších plemen postačuje šířka do 40 cm. Na správnou velikost psí boudy pro Vašeho psa se můžete podívat také v sekci Vhodná velikost psí boudy pro konkrétní plemeno.